Řím se nedá prochodit za jeden den

Řím je hlavním městem Itálie, jedním z nejnavštěvovanějších turisty, kde žije plus minus 2, 873 milionu lidí. Je největším italským městem a čtvrtým nejlidnatějším v EU. Přezdívá se mu Věčné město. Má neskutečné množství památek, které jsou zapsány i na Seznam světového dědictví UNESCO. Flaviovský amfiteátr nebo Římské koloseum či jen Koloseum – kdo by ho neznal. Je to oválný amfiteátr přímo v centru města, přičemž se jedná o největší amfiteátr, který byl kdy postaven v římské říši. Používalo se ke gladiátorským zápasům, což využívali hlavně panovníci, kteří to měli jako kratochvíli. Málokdo ví, že je tu dobře doložená historie flóry, kterou chtěli v roce 1871 vymýtit – to se naštěstí nepodařilo. Původně tu bylo napočítáno 242 druhů, z nichž zbylo 200.
Bazilika svatého Petra
Největší křesťanskou baziliku na světě má Řím. Jedná se o Baziliku svatého Petra, Svatopetrský dóm nebo Vatikánská bazilika – to vše jsou její názvy. Kdyby se zde stalo to, co je ve filmu 2012, tak by se pravděpodobně zhroutil psychicky nejen Řím, ale i celá Itálie – v tomto filmu se bazilika zhroutila.
Mince do fontány a splněné přání. Fontána di Trevi je jedna z nejznámějších fontán na světě. Každý z turistů, který zavítá až k této fontáně, nesmí zapomenout na důležitou součást. Do fontány se háže mince, aby se splnilo přání toho, co tu minci hodil. V Římě je to jedno z nejnavštěvovanějších míst. Proslavil ji film Sladký život, kde se v ní koupal Marcelo Mastroianni a Anita Ekberg.
Musíme i do přírody, která je součástí UNESCO. Villa d´Este je sice architektura, neboli se jedná o vilu, avšak jsou tu přilehlé zahrady, které jsou i s vilou součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. V zahradách mají 51 fontán, jednu krásnější než druhou, těžko vybrat tu nejhezčí. Jedna z nich nese například jméno Neptunova.
Řím bez zoologické zahrady – nemyslitelné. V překladu se to dá nazvat jako Biopark Řím, přičemž se tu najde 1114 zvířat ve 222 druzích. Původně vznikla v roce 1908 k ukazování exotických živočišných druhů, přičemž se hned od začátku lišila. Jiné zoologické byly hlavně pro výzkum a vědu, ta římská sloužila k zábavě a pro lidi. Uvidíte zde například hrochy, žirafy, indické slovy, medvědy hnědé, velbloudy nebo Kleinmanovu želvu, která je na pokraji vyhynutí a také další množství zvířat.
krásný Řím
Tohle je jen malý výčet možností, kam se v Římě vydat. V podstatě se jedná o jedno z měst, které jsou protkány památkami všeho druhu, a to jak přírodního typu, tak i architektonického. Turisté si mohou mezi sebou klidně udělat malou soutěž, co se jim zde líbilo úplně nejvíc. Ovšem záleží samozřejmě na vkusu každého samostatně. Jednomu se může líbit to, druhému zase ono.